Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čistící lektvar
Přísady: Dračí krev, houba čistivka, švábí oči a vosk.
Příprava: Přes houbu čistivku slijeme do kotlíku dračí krev. Zahřejeme těsně pod teplotu varu a přidáme švábí oči. Uvedeme do varu a necháme vařit půl dne. Pro lesknoucí efekt můžeme přidat obyčejný mudlovský vosk.
Efekt: Docela účinné čistidlo, ale nevyrovná se komerčně prodávaným výrobkům, jejichž tajné receptury se pravděpodobně nikdy nedozvíme. K dostání na Příčné ulici.

Lektvar Nepoužitelnosti
Přísady: Kořen scvrklofíku, odvar úponice jedovaté, sedmikráskové kořínky a kůže z hřímala.
Příprava: Do odvaru z úponice jedovaté nasypeme nasekané sedmikráskové kořínky a nastrouhanou kůži hřímala. Necháme tři hodiny vařit a přidáme kořen scvrklofíku (v jednom kuse). Pak necháme hodinu odstát.
Efekt: Způsobuje nepoužitelnost hůlky na dobu dvou hodin.

Sluneční lektvar
Přísady: Vylisované srdce bludníčka, dračí sliny, vysušené lístky svítivky ovíjivé.
Příprava: V dračích slinách necháme vylouhovat srdce bludníčka a lístky svítivky. Postavíme na oheň a uvedeme do varu. Vaříme 30 minut, odstavíme z ohně a aplikujeme na tekutinu kouzlo lumos. Po vychladnutí bude lektvar vydávat intenzivní světlo.
Efekt: Vydává silné světelné záření po dobu jednoho týdnu. Skvělá náplň do lamp.


Lektvar Zpomalení
Přísady: Roh jednorožce, krunýř třaskavého skvorejše, dračí kůže a roh lidožravého dvourožce.
Příprava: Na dno kotle položíme kus dračí kůže, zalijeme vařící vodou a přidáme nastrouhaný krunýř skvorejše, drcený roh jednorožce a lidožravého dvourožce. Necháme vychladnout, znovu zavaříme a použijeme na lektvar kouzlo impedimentus. Pak slijeme do lahvičky s maximálním objemem jednoho litru.
Efekt: Při rozbití lahvičky a vylití lektvaru na jakoukoliv bytost nastane efekt zpomalení jako u kouzla impedimentus. Tento efekt působí po jednu hodinu.

Lektvar Zrychlení
Přísady: Roh jednorožce, roh lidožravého dvourožce, dračí kůže, krunýř třaskavého skvorejše, gepardí dráp.
Příprava: Položíme na dno kotle kus dračí kůže a pak na ni nasypeme PŘESNĚ v tomto pořadí nadrcený roh dvourožce, jednorožce a krunýř skvorejše. Po hodinovém vaření přidáme rozemletý dráp geparda.
Efekt: Po vypití zrychlí pohyby člověka (pouze člověka, žádné jiné bytosti) na pěti až desetinásobek.

Nadouvací lektvar
Přísady: Kořen, listy a nektar nadouvavky podivné, kost karkulinky.
Příprava: Za neustálého míchání kostí karkulinky vhazujeme do vroucího nektaru nadouvavky její listy a nahrubo nastrouhaný kořen. Vaříme asi 20 minut, necháme vychladnout a přidáme rozdrcenou kost. Celý lektvar opět přivedeme do varu a necháme znovu zchladit. Potom na lektvar použijeme vykrmovací kouzlo.
Efekt: Způsobuje zvětšování předmětů na pětinásobek jejich původní velikosti.

Zmenšovací Dryák
Přísady: Sedmikráskové kořeny, scvrklofík, krysí slezina, housenky, šťáva z pijavic.
Příprava: Do kotlíku postupně přidáme pár kapek šťávy z pijavic, nařezané housenky, jednu krysí slezinu, oloupaný scvrklofík a najemno nakrájené sedmikráskové kořeny. Pozor, musí být zachováno toto pořadí !!! Pak necháme lektvar asi 10 minut vařit a na hodinu odstavíme.
Efekt: Zmenšuje do desetinásobku původní velikosti.

Zvětšovací Dryák
Přísady: Sedmikráskové kořeny, scvrklofík, krysí slezina, housenky, šťáva z pijavic.
Příprava: Do kotlíku postupně vhodíme najemno nakrájené sedmikráskové kořeny, oloupaný scvrklofík, jednu krysí slezinu, nařezané housenky a pár kapek šťávy z pijavic. Pozor, musí být zachováno toto pořadí !!! Pak necháme lektvar asi 10 minut vařit a na hodinu odstavíme.
Efekt: Zvětšuje do trojnásobku původní velikosti.

Doušek živé smrti
Přísady: Rozdrcený kořen asfodelu a výluh z pelyňku.
Příprava: Do jedenáct dní odstátého výluhu z pelyňku přidáme rozdrcený kořen asfodelu. Dbáme přísných bezpečnostních opatření, neboť se jedná o velice silný uspávací prostředek.
Efekt: Měsíc dlouhý a hluboký spánek.

Kostirost
Přísady: Nadrcené drápy z hipogryfa, šťáva z plodů ďáblova osidla,voda a vylisované listy mandragory.
Příprava: Za pokojové teploty smícháme nadrcené drápy se šťávou z osidla. Vzniklou kaši rozředíme vodou a týden v ní necháme louhovat listy mandragory.
Efekt: Nahrazuje chybějící kosti v lidském těle. 

Základní lektvar na léčení vředů
Přísady: Sušené kopřivy, hlemýždi, dikobrazí ostny a drcené hadí zuby.
Příprava: Necháme rozvařit 200g sušených kopřiv, přidáme podušené hlemýždě a rozdrcené hadí zuby. Poté lektvar odstavíme z ohně a přidáme tři dikobrazí ostny. Pozor na správnou hmotnost kopřiv a na přidávání ostnů až po odstavení z ohně.
Efekt: Lektvar léčící vředy, jeden z nejjednodušších.

Životabudič
Přísady: nadrcené kopyto hipogrifa,prolouhované listy madragory,dračí kůže
Příprava: všechny přísady dáme do vařící vody a počkáme dokud nevychladne.pijeme v malém množství
Efekt: Používá se proti nachlazení

Mnoholičný lektvar
Přísady: Výluh z dračí kůže, výluh z mandragory, roh jednorožce, kůže z hřímala, tři chlupy dlaždičouna a cokoliv z těla osoby, ve kterou se chceme proměnit.
Příprava: Výroba tohoto lektvaru je velmi náročná a pouštět by se do ní měl jen pokročilý kouzelník, jinak vše dopadne katastrofálně! Do kotlíku (nejmenší velikosti) vložíme tři chlupy dlaždičouna a roh jednorožce. Zalijeme 14 dní starým výluhem z dračí kůže. Necháme louhovat další týden a poté přidáme kůži z hřímala o velikosti nehtu na palci. Za další týden přidáme měsíc starý výluh z mandragory a vše uvedeme do varu. Nakonec přidáme něco z těla (vlas, nehet) osoby, ve kterou se chceme proměnit. Pozor! Nesmí být použito nic z těla zvířete.
Efekt: Do minuty od vypití získáme podobu požadované osoby, ve kterou se chceme proměnit. Hlas zůstane nepozměněn. Efekt za hodinu vyprchá.

Prověřovací lektvar
Přísady:
Roh jednorožce, dráp hipogryfa, vlas víly.
Příprava:
Do vařící vody sypeme zároveň rozemletý dráp hipogryfa a roh jednorožce. Necháme vařit do doby, než lektvar získá modrou barvu. Poté přidáme vlas víly a vaříme dál až do chvíle, kdy se lektvar zbarví do zelena.
Efekt: Lektvar vytvořený ze součástí tří ušlechtilých stvoření dokáže rozpoznat, zda hůlka někdy použila neodpustitelnou kletbu.Po polití hůlky, která kletbu provedla, se lektvar zbarví do červena, v opačném případě zůstane zelený.

Veritaserum

Přísady:
Plášť mozkomora, soví pera, hadí oči, listy paměťovky jasnozřivé, kopyto kentaura.
Příprava:
Nejdříve vyvaříme plášť mozkomora. Do studeného vývaru nasypeme šest sovích per, dvě hadí oči a nastrouhané kopyto kentaura. Zahřejeme na teplotu varu a mícháme dvacet minut. Necháme zchladit a třicet dnů louhujeme lístky paměťovky. Potom opět zavaříme a vaříme, dokud lektvar nezíská svou typickou čirou barvu. Sléváme do malých flakónků.
Efekt: Nejsilnější paměťový lektvar. Jeho použití je přísně kontrolováno ministerstvem kouzel. Používá se při výsleších. Je mocnější než kletba imperius. Osoba, na kterou jeveritaserum použito, nedokáže vzdorovat a zodpoví všechny otázky po pravdě.

Vlkodlačí lektvar

Přísady:
Vlkodlačí chlupy, měsíček rolní, blána z dračího srdce, žíně z jednorožce, pero z fénixe.
Příprava:
Z rozmixované blány, žíně a pera vytvoříme hustou kaši, kterou rozředíme vodou, ve které jsme předtím nechali vyluhovat měsíček rolní, natrhaný za prvního úplňku v měsíci. Lektvar uvedeme do varu a vaříme devět dní. Potom přihodíme devět vlkodlačích chlupů a necháme vychladnout. Lze připravovat pouze ve zlatém kotlíku.
Efekt:
Kombinací tří nejmocnějších čarovných substancí vzniká lektvar tak účinný, že dokáže potlačit i destruktivní chování vlkodlaka, který se po požití chová jako klidný pes.

Lektvar pro přežití NENÍ POVOLEN!!! (pro užívání krve jednorožce)

Přísady: Krev jednorožce, žíně z jednorožce, roh jednorožce.
Příprava: Tento striktně zakázaný lektvar lze připravovat pouzeve zlatém kotlíku. V krvi jednorožce se nechají rozvařit ostatní ingredience. Substance se nechá vychladnout a 24 hodin odstát.
Efekt: Stálejší efekt než pouhé pití krve jednorožce. Jeden litr lektvaru udrží osobu na hranici mezi životem a smrtí po dobu jednoho měsíce

Jedy

Co je to jed?
Toxikón - řecké slovo jed, do této kategorie látek patří všechny látky, které mají výrazný škodlivý účinek na organismus již při malých dávkách.
Toxikologie - věda o jedech, zabývající se nežádoucími bilogickými vlastnostmi látek. Za zakladatele toxikologie je považován Paracelsus, jeden z nejdůležitějších čarodějů 16. století. Dnes se také rozšířil obor ekotoxikologie , která zkoumá jedy v rámci životního prostředí, o něco starší věda je tzv. průmyslová toxikologie , zabývající se toxikologií v oblasti průmyslu. Čarodějové mají zvláštní vědu magitoxikoligii, která se zabývá ochranou a kategorizací čarodějných jedů.
Jedy můžeme porovnávat dle 4 základních vlastností:
fyzikální - vzhled, pach, hustota, barva, apod.
chemické - způsob projevu, reaktivita, apod.
biologické - sledování biologických účinků (např.: alergické reakce)
čarodějné - nejrůznější účinky kouzel (nečekané samovolné výpady na člověka, sršení jisker, neustálé změny barev)
Co je to letální dávka?
Toxické účinky každé látky zjišťuje Magitoxilologický obor Ministersterstva Čar a Kouzel pomocí speciálních odhalovacích kouzel. Mudlové k tomuto účelu používají zvířata, což už je u nás nemyslitelné. Míra toxicity se uvádí v tzv. letální dávce , což je dávka smrtelná, označuje se LD50, uvádí se v gramech, nebo miligramech na 1 kilogram živé hmotnosti. Číslo 50 značí, že při požití daného množství látky uhyne 50% živých organismů a 50% přežije. Pro jeden organismus to tedy znamená smrt. (např.: Ethanol - LD50=21g • kg-1)
Může se objevit případ, kdy je pro určitého jedince nebezpečná dávka látky, která je obecně pokládána za bezproblémovou. Takovému jevu se říká alergie. V čarodějném světě se s ní málo kdy stekáte, neboť alergie jsou ve velké většině odstraňovány hned po narození. O vynález lektvarů způsobujících odstranění alergií se zasloužil slavný magizoolog a magitoxiolog profesor Grant Edley.
Dělení jedů
Přírodní jedy
 • mikrobní - nejjedovatější je botolinustoxin, vyskytující se v otevřených a špatně skladovaných paštikách.
 • rostlinné - bývají méně jedovaté, než mikrobní toxiny. Hojně se vyskytují například v houbách (falloidin, muskarin).
 • živočišné - jedy, které používají zvířata ke své obraně. (Např.: chřestýš - crotalustoxin, ropucha - bufotoxin.)
Průmyslové jedy
Průmyslové jedy se nazývají pesticidy. Jsou vyráběny za účelem ničení různých škůdců, jsou to biologicky aktivní látky, které brání účinku nejrůznějších škůdců a snižují jejich životnost. Většinou se jedná o přímý zásah do jejich metabolismů. Rozdělení pesticidů:
 1. baktericidy - jsou zaměřeny na ničení bakterií, jde v podstatě o antibiotika, např. penicilín
 2. fungicidy - proti houbám, různé druhy antimykotik
 3. herbicidy - proti plevelům, např. Travex, blokuje hemoglobin, při požití může následně dojít k selhání funkce ledvin.
 4. kyseliny - při požití dochází ke ztuhlosti pohybového ústrojí, pocity žízně, ochrnutí respiračního systému, následně udušení.
 5. insekticidy - proti hmyzu, halogen-uhlovodíky, mají vliv na nervovou soustavu, při požití dochází k poškození jater, vznik dermatóz, dále organofosfáty např.: paration, fosfanion, jsou velmi jedovaté, při požití dochází k ochrnutí nervové soustavy.
 6. akaracidy - proti roztočům
 7. neumaticidy - proti červům, jde o antihelmetika (z chem. hlediska se jedná o sloučeniny antimonu)
 8. moluskicidy - proti hlemýžďům a měkkýšům
 9. rhodenticidy - proti hlodavcům, např. kumariny, mají vliv na nervový systém hlodavců, ti se mezi sebou začnou kousat, zraní se až do krve, přičemž je zabráněné srážení krve a tudíž vykrvácejí.

Základní lektvary


1 Halucinogenní lektvar

Přísady: Lysohlávka, Okvětní lístky Černýše, Lístky Durmanu, Oměj

Postup: Rozkrájenou Lysohlávku necháme 20 min. pomalu vařit v přecezeném odvaru z lístků Černýše a Durmanu, pak necháme vychladnout a přidáme Oměj, po třech dnech louhování je lektvar hotový.

Nebezpečí: Po nadýchnutí se oparu při vaření Lysohlávky můžete dostat halucinace
Efekt: Totální zmatení nepřítele
Vysoce nebezpečný lektvar

2 Kostirost

Přísady: Čerstvá stonková šťáva Kyhanky, Kořen Tolity bez vnější vrstvy a bočních kořínků, Dužina kořene Samorostlíku, Lístky Durmanu, Dipladenie

Postup: Do stonkové šťávy dáme nakrájený kořen Tolity, necháme vyluhovat tři dny. Po třech dnech šťávu scedíme a začneme vařit, do vařícího přidáme lístky Durmanu a nasekanou Dipladenii, scedíme, a přidáme rozdrcenou dužinu kořene Samorostlíku. Vaříme 2 hodiny na mírném ohni. Pije se po vychlazení.

Výhoda: Dlouhá trvanlivost
Nebezpečí: Při nesprávném dávkování se mohou kosti příliš nebo málo prodloužit
Efekt: Růst kostí

3 Lektvar proti žaludeční nevolnosti

Přísady: Květy Láčkovky, Kořen Kuklíku

Postup: Květy rozmělníme - vyteče šťáva, do šťávy nasypeme nastrouhaný kořen, necháme uležet

Nebezpečí: Při nedostatečném uležení nefunguje

4 Lektvar proti vráskám (nepije se)

Přísady: Nestařec, Tolita s kořenem bez bočních úponků, Šťáva ze stonku a kořene Ambrozie

Postup: Nestařec vložíme do vroucí vody, po uvaření vyjmeme. Pak přidáme tolitu nakrájenou na malé kousky, vaříme do rozvaření. Přidáme šťávu, podle toho, jak chceme zastavit vrásky.

Nevýhoda: Při častém používání se jeho účinnost snižuje

5 Omamný lektvar (poblouznění)

Přísady: Rmen, Odvar z Muchomůrek (červených i zelených) - slabý, Sušená Mandragora

Postup: Do odvaru z Muchomůrek přidáme Rmen a neustále mícháme, po rozvaření Rmenu přisypeme Mandragoru a za občasného míchání necháme vychladnout

Nebezpečí: Výpary mají silnější účinek než lektvar, při silnějším dávkování hrozí otrava
Efekt: Totální zmatení nepřítele

6 Lektvar proti bolestem hlavy

Přísady: Mandragora, Žluté listy Sivutky

Postup: Drobně nasekanou Mandragoru podusíme (ve vlastní šťávě, nic nepřidáváme), přidáme natrhané lístky Sivutky - nekrájíme, neúčinkovaly by, pomaličku necháme dusit, pečlivě hlídáme, v okamžiku zezelenání zchladíme.

Nevýhoda: Musí se bedlivě sledovat, před nebo po zezelenání nefunguje. Po požití se snižuje schopnost rychle reagovat.
Efekt: Zmenšení bolesti hlavy

7 Povzbuzovací lektvar

Přísady: Květy Ambrozie, Laskovec, Okvětní lístky Amarylky

Postup: Vymačkáme Laskovec a vymačkaný ho vložíme do trošky vroucí vody. Mícháme 3x doleva, pak 3x doprava, 10x za sebou, přidáme okvětní lístky a květy, necháme 20 minut, pak přecedíme. Pro lepší chuť můžeme přidat lístek máty.

Nevýhoda: Malá trvanlivost
Efekt: Povzbuzení, ale pouze duševně

8 Lektvar na zastavení krvácení

Přísady: Kořen Okry bez bočních úponků, Listy Zemědýmu

Postup: Listy Zemědýmu naskládáme na sebe a stlačujeme, potom je povolíme a rozložíme - listy tím nabobtnají. Po nabobtnání listy nařízneme a necháme vytéct šťávu a do šťávy naložíme na 24 hodin kořen Okry. Po vylouhování přivedeme do varu a necháme odstát.

Nevýhoda: Velká srážlivost a hustota krve při častém použití
Efekt: Srážlivost krve

9 Dokrvovací lektvar

Přísady: Jaterník, Stonek s listy Kontryhele, Květy Áránu, Barvínek

Postup: Stonek Kontryhele a květy Áránu vložíme do hmoždíře, utlučeme. Tuto směs vložíme do odvaru z Barvínku, občas zamícháme, po změnění barvy lektvaru přidáme Jaterník. Necháme odstát několik hodin.

Efekt: Po zraněních doplňuje chybějící krev, dokud se nevytvoří nová.

10 Lektvar proti jedu pavouků

Přísady: Drcený roh Jednorožce ve šťávě načervenalých plodů Arcissilii Quastrum, Okra

Postup: Okru vyvaříme ve vodě, pomalu do odvaru přisypáváme (přikapáváme) drcený roh Jednorožce podle síly jedu pavouka a podle délky času od kousnutí.

Efekt: Zastaví postup jedu v krvi

11 Lektvar proti jedu hadů (např. zmije)

Přísady: Drcený roh Jednorožce ve šťávě načervenalých plodů Arcissilii Quastrum, Kontryhel

Postup: Kontryhel vyvaříme ve vodě, pomalu do odvaru přisypáváme (přikapáváme) drcený roh Jednorožce podle síly jedu.

Efekt: Zastaví postup jedu v krvi

12 Lektvar proti angíně

Přísady: Květy Klinopádu, Okvětní lístky Kýchavice, Kořen Pryskyřičníku bez vnější slupky a bočních kořínků

Postup: Květy Klinopádu a okvětní lístky Kýchavice utlučeme ve hmoždíři. Kořen Pryskyřičníku nasekáme na stejné malé kousíčky a dáme do kotlíku. Přidáme obsah hmoždíře a pár kapek vody. Na mírném ohni pomalu necháme 20 minut probublávat.

Nevýhoda: Pije se dost horký (60 °C) a nedá se skladovat více jak tři dny
Efekt: Léčí angínu

13 Protistresový lektvar (čaj dobré mysli)

Přísady: Meduňka

Postup: Uděláme odvar z Meduňky.

Efekt: Uklidňuje

14 Lektvar proti kašli

Přísady: Kýchavice, Lístky máty, Dejvar, Výtažek z Acény, Dužina kořene Krvavce

Postup: Do výtažku z Acény dáme vařit lístky máty a Kýchavici. Nenecháme je ale vařit déle jak dvě minuty, chladíme a přidáme dužinu kořene Krvavce a necháme dvě hodiny odležet. Pak přecedíme. Před použitím ohřejeme.

Nevýhoda: Nesmí se ohřát víc jak 2x
Efekt: Léčí kašel.

15 Zahřívací lektvar

Přísady: Plamének, Anada, Červenavé mladé lístky Auru Sacharinumu, Květy Adonisu, Okvětní lístky Rosnatky

Postup: Květy Adonisu a Okvětní lístky Rosnatky nakrájíme na malé kousky, Plamének a Anadu dáme do vody vařit na velmi vysokou teplotu. Počkáme, až Plamének zmodrá, a přisypeme Adonis a Rosnatku. Zmírníme plamen a přidáme rozdrcené lístky Auru Sacharinumu. Vaříme 12 hodin na mírném ohni, var nesmí ustat. Po 12 hodinách sundáme z ohně. Pokud byl postup dodržen, lektvar nevychladne, jeho teplota se bude pohybovat kolem 30°C.

Vylepšení: Jelikož je lektvar mírně nahořklý, můžeme pro lepší chuť přidat lístek máty. NESMÍME SLADIT
Efekt:Zahřeje i v největší zimě.

Lektvary I. - LéčivéVařit lektvary je umění, které musí mág získávat neustálým studiem této velice náročné vědy.

Každý, který získá moc lektvary vytvářet, měnit jejich složení a přizpůsobovat je různým způsobem svým potřebám, dokáže se stát takřka nepřemožitelným, když si osvojí i obratnost využít tyto v příhodné době.

Ne každý se však narodil s takovým intelektem, který ho předurčuje stát se vynikajícím v tomto oboru a spájí ho s cestou přísad, páry, pokusů a zkušeností.

Tato kniha je však určena pro všechny studenty, a ty, kterým se stanou lektvary druhou přirozeností, tak i pro ty, kteří nemají ani špetku chuti se jimi zabývat.

Specifikací je rozbor jednotlivých nejdůležitějších lektvarů, především Bílé magie(určených hlavně k obraně, léčbě a posílení ducha), ale zabývá se zčásti i lektvary z oboru Černé magie - tyto se však mohou připravovat pouze pod přímým dohledem profesora, nebo hrozí zde velké riziko újmy na zdraví, a již studentova nebo okolí.

Nedoporučuje se měnit složení lektvarů studenty, kteří nezvládli základy výroby prvního ročníku studia lektvarů.

Lektvary jsou řazeny podle sekce, do které patří, tedy Léčivé (1. Díl), Útočné (2. Díl), Různé (Specifické) lektvary (3. Díl), Bílé lektvary (4. Díl), Černé lektvary (5. Díl) a Elfí kniha, kde v každé jsou seřazeny dle abecedy, nikoli náročnosti výroby. Náročnost výroby je vyjádřena číslem v závorce u jednotlivého lektvaru (je počítáno s tím, že tuto knihu budou vyjma profesorů využívat zejména i studenti ke studijním účelům), kdy
č.1 - lehké, č.2 - středně obtížné, č.3 - obtížné, č.4 - těžké, č.5 - doporučen přímý dohled profesora.

Přeji příjemnou zábavu v odhalování tajů výroby lektvarů.

Lektvary Léčivé:

Aztéc ( 2 ):

Přísady: Mandragora, Pryskyřičník, Kuklík, Zemědým, Krvavec, Plamének

Příprava: Mandragoru je nutné nastrouhat na jemný prášek, což vyžaduje delší dobu, proto se voda v kotlíku nechává vařit na mírném ohni. Jakmile je Mandragora nastrouhaná a voda vařící, přidá se do kotlíku a nechá se deset minut povařit. Pryskyřičník se s Kuklíkem přidává jemně nakrájený a ošetřený od listů v poměru 3:5, toto se nechává vše dalších deset minut povařit. Následně se přidává pouze kořen Zemědýmu a to bez bočních úponků - lektvar je nafialovělé barvy až do červena - povaří se pět minut. Krvavec s Plaménkem se přidávají celkově a lektvar získává purpurovou barvu. Nyní se musí lektvar míchat 3x doleva, 2x doprava a 5x doleva a to po dobu tří minut.

Účinky: Lektvar, ač to jeho název napovídá, rozhodně nepřidá kouzelníku vědomosti, ale posiluje jeho schopnost se více soustředit, vstřebávat rychleji informace a kombinovat.
Možné chyby: Pokud je lektvar po přidání Zemědýmu zelenavé barvy, byl přidán kořen i s bočními úponky. Lze to napravit přidáním více Mandragory s Krvavcem.

Bílý dech ( 4 ):

Přísady: Děhal, Kýchavice, Starček, Kuklík, Kokrhel, Trahak

Příprava: Do vařícího kotlíku se přisype drcený čerstvý kořen Děhalu (pozor, ne sušený!!!) a nechá se šest minut povařit bez míchání. Následně se přidávají listy Kýchavice ve stejném poměru jako Děhal, vaří se sedm minut s mícháním 5x doleva, 4x doprava, 7x doleva. Poté se nechává lektvar povařit deset minut a následně se opět míchá 4x doprava, 6x doleva a 5x doprava. Lektvar je světle hnědé barvy, místy mahagonové. Následuje přidání celé rostlinky Starčeku stále ve stejném poměru k předchozím přísadám. Povaří se pět minut s mícháním 4x doprava a 2x doleva. Po té se přidává kořen Kuklíku v poměru 5:3 k předešlým přísadám. Toto se vaří deset minut s mícháním 6x doprava, 4x doleva a 3x doprava. Další přísadou je kořen Kokrhelu (pro silnější účinek je lepší čerstvý kořen, pro mírnější sušený), vaří se sedm minut s mícháním 2x doleva, 3x doprava - 1 minuta pauza, 2x doprava a 4x doleva. Předposlední přísadou je celá rostlinka Trahaku (ve stejném poměru k předchozím), která se vaří dvacet minut pouze s pětiminutovým mícháním 3x doleva, 10x doprava a 9x doleva. Poslední přísadou je stonek čerstvého Děhalu ve dvojnásobném poměru k předešlým přísadám. Lektvar je světle hnědé barvy, vaří se bez míchání deset minut. Následuje denní uležení lektvaru.

Účinky: Lektvar se používá k léčení otravy, způsobené převážně kouzlem.
Možné chyby: Pokud je lektvar žluté barvy, je to způsobeno malým množstvím Děhalu, a toto je nutné doplnit. Další častou chybou je nesprávné míchání, které může lektvar značně znehodnotit - čili oslabit jeho účinek.

Bolesal ( 1 ):

Přísady: Pryskyřičník, Krvavec, Děhal, Mléč a Jaterník

Příprava: Do vlažné vody (pozor, ne vařící) se nejprve vloží celá rostlinka Pryskyřičníku - avšak bez bočních úponků, a nechá se cca 5 minut na mírném ohni vyluhovat, po pěti minutách se přidává kořen Krvavce - nejlépe v poměru 3:2 (Pryskyřičník:Krvavec), kdy tento kořen je zbaven své vrchní a střední slupky - je nutné ho nadrtit na velice jemný prášek. Také tento se nechá společně s již danou přísadou pět minut luhovat, tentokrát však již ve vařící vodě - lektvar získává světle oranžovou až načervenalou barvu. Po tomto se do kotlíku přidá Děhal, Mléč a Jaterník - nejlépe ve stejném množství a v poměru 3:5 ku Krvavci. Pořadí posledních přidaných rostlin nijak neovlivní účinky lektvaru. Lektvar se vaří 20 minut a během jeho utváření získává světle hnědou průzračnou barvu.

Účinky: Lektvar se používá především k léčení žaludečních potíží, lehké otravy a mírné únavě.
Možné chyby: Pokud je na pohled lektvar zelený, až brčálový, došlo k záměně poměru Pryskyřičníku a Krvavce. Toto lze změnit přidáním více Děhalu s Jaterníkem, avšak požadovaný účinek lektvaru bude značně zmenšen.

Devětsil ( 5 ):

Přísady: Pryskyřičník, Krvavec, Děhal, Jaterník, Pstroček, Kuklík, Bradáček, Kontryhel, Arcissili Quastrum, Ambrozie

Příprava: Do vařící se vody se dá sušený a drcený Pryskyřičník, který se povaří sedm minut bez míchání. Následuje celá rostlina Krvavce v poměru 3:5 k Pryskyřičníku. Toto se povaří patnáct minut s mícháním 8x doleva, 12x doprava, 3x doleva - 3 minuty pauza a dále 3x doprava a 2x doleva. Lektvar se musí nechat vychladnout a do studeného lektvaru se přidává kořen Děhalu i s bočními úponky ve stejném poměru jako předešlá přísada. Lektvar se nechává dvanáct hodin stát. Poté se převede opět do varu a následně se po pět minut míchá 4x doprava, 3x doleva a 5x doprava. Přidává se stonek Jaterníku a ten se vaří bez míchání osm minut. Lektvar získává nafialovělou barvu. Další přísadou je Pstroček, ze kterého se do lektvaru přidává pouze štáva z kořene s stonku ve dvojnásobném poměru k Pryskyřičníku. Lektvar se vaří patnáct minut s osmiminutovým mícháním 7x doprava, 3x doleva, 4x doprava a 6x doleva. Lektvar se nechává odstát na osm hodin. Poté se opět přivede k varu a přidává se celá rostlinka Kuklíku ve stejném poměru jako Krvavec. Toto se vaří deset minut s mícháním 4x doprava, 3x doleva,5x doprava - 1 minuta pauza. Následně se přidávají čerstvé listy Bradáčku a jeho stonková š�áva v trojnásobném poměru k Pryskyřičníku. Vaří se s mícháním dvanáct minut a to 3x doleva, 4x doprava, 5x doleva a 7x doprava. Následuje pětiminutové vaření bez míchání. Následuje celá rostlinka Kontryhele, která se vaří bez míchání sedm minut ve stejném poměru jako Krvavec. Nyní přicházejí na řadu lístky a plody Arcissili Quastrum. Lístky se dávají ve stejném poměru jako předešlá přísada, taktéž i plody, ale ty je nutno ošetřit od vnějšího pláště a využít pouze dužinu, neboli semena i s přilehlým lůžkem. Toto se vaří třicet minut, z nichž prvních deset se míchá 3x doleva, 12x doprava, 8x doleva a 4x doprava a zbylé minuty se vaří bez míchání. Barva lektvaru je duhově fialová. Poslední přísadou jsou okvětní lístky Ambrozie ve dvojnásobném poměru ke Kontryhelu. Tyto se vaří patnáct minut bez míchání. Lektvar se následně nechá dvanáct dní uležet.

Účinky: Tento lektvar dodává tělu potřebnou sílu, koncentraci, pevnou vůli a sebevědomí. Má i mírné léčivé účinky. Všechny účinky dohromady mají jediný velký účinek a to povzbuzení těla, ducha i mysli.
Možné chyby: Je nutné dodržovat přesný sled přísad a jejich poměrů, nebo lektvar je velice náchylný na rozdíly a náprava chyb je velice obtížná. Je-li výsledná barva lektvaru žlutá, nezbývá než lektvar odstranit a začít nanovo. V případě červené barvy bylo použito velké množství Krvavce, a toto lze vyvážit jedině přidáním Děhalu a Kontryhele.

Exasil ( 2 ):

Přísady: Zemědým, Narcis, Děhal, Durman, Krtičník, Barvínek, Jaterník

Příprava: Tento lektvar, ač se dle přísad jeví možná jako náročný, nevyžaduje speciální pozornost. Do vařící vody se vloží celá rostlinka Zemědýmu, Narcisu a Děhalu ve stejném poměru a nechá se povařit sedm minut, kdy se míchá 4x doleva, 5x doprava. Následně se přidává strouhaný kořen Durmanu a Krtičníku, kdy po tomto získává lektvar matné šedavé barvy. Vaří se pět minut bez míchání a poté se přidává celý rozdrcený Barvínek a Jaterník - lektvar je šedé až bílé barvy a bez míchání se nechává dvě hodiny odstát.

Účinky: Jak již napovídá název lektvaru, dodává tělu potřebnou sílu (především, došlo-li k oslabení v důsledku kouzel nebo nepřiměřené námahy).
Možné chyby: Pokud je lektvar světle bílé až průzračné barvy, byla vynechána některá z přísad a nejlepším řešením je postupně přidávat jednotlivé přísady a pozorovat, na kterou přísadu lektvar reaguje, a tuto potom přidat.

Chrupavík ( 2 ):

Přísady: Tolita, Pštrosek, Árán, Aur sacharinum, Aesculus Pariflora

Příprava: Do vroucí vody se dá drcený čerstvý kořen Tolity, tento se pět minut povaří. Následuje celá rostlinka Pštroseku ve stejném poměru jako Tolita, avšak bez kořene. Toto se povaří deset minut s mícháním 4x doprava, 8x doleva, 3x doprava. Lektvar má mlžnou barvu a pára z hrnce je barvy naoranžovělé. Další přísadou jsou lístky a kořen Áránu. Tento se přidává ve dvojnásobném poměru k předešlým přísadám. Vaří se patnáct minut se sedmiminutovým mícháním 12x doleva a 3x doprava. Lektvar získává našedavělou mlžnou barvu. Po té se do lektvaru přidávají listy Auru sacharinumu - ale pouze mladé lístky, které mají nádech červené barvy, a to ve stejném poměru jako Árán. Toto se povaří pět minut bez míchání. Poslední přísadou jsou semena mladých zelených plodů Aesculusu Pariflory ve stejném poměru jako předchozí. Vaří se sedm minut bez míchání. Lektvar je nutné nechat alespoň dvě hodiny uležet. Lektvar je stříbřité barvy.

Účinky: Název lektvaru napovídá, že se jedná o zlepšení celkového stavu chrupu a zubů. Je nutné lektvar užívat přiměřeně, nebo ve vyšším množství užití tohoto je zde riziko rozvrácení postavení zubů.
Možné chyby: Lektvar není náročný, a pokud je jeho finální barva jiná než šedá až stříbrná, stačí přidávat přísady a při reakci tyto doplnit.

Kostirostlík ( 3 ):

Přísady: Kyhanka, Pštrosek, Autencia, Okra, Narcis, Dejvar

Příprava: Do vařící vody se dají sušené květy Kyhanky s čerstvou stonkovou š�ávou (ve stejném poměru). Toto se míchá tři minuty 3x doleva a 2x doprava. Následně se přidává stonek Pštroseku ve stejném poměru jako Kyhanka. Vaří se pět minut bez míchání. Další přísadou do lektvaru je kořen Autencie (stále ve stejném poměru), který se najemno rozdrtí a vaří se dvanáct minut s tříminutovým mícháním 3x doprava a 8x doleva. Lektvar získává bronzovou barvu a vůni jarních květin. Nyní následuje celá rostlinka Okry ve dvojnásobném poměru k předešlým přísadám. Toto se vaří patnáct minut s desetiminutovým mícháním 8x doprava, 4x doleva - dvě minuty pauza - 3x doleva a 5x doprava. Lektvar má stále bronzovou barvu. Následují okvětní lístky Narcisu s dužinou kořene ve stejném poměru jako Okra. Lektvar se vaří dvacet minut z toho pět s mícháním, a to 7x doprava, 3x doleva a 2x doprava. Poslední přísadou je Dejvar, který dodává lektvaru čistou bronzovou barvu. Vaří se bez míchání sedm minut. Lektvar je nutné nechat alespoň šest hodin odstát.

Účinky: Tento lektvar se používá zejména při zlomeninách, problémech s kostmi či po použití kouzla, které kosti promění. Účinky se projevují do půl hodiny od požití lektvaru. Při tomto je nutné, aby byl subjekt, který tento lektvar požije, v naprostém klidu, nebo při pohybu se léčba lektvarem značně protahuje a je více bolestivá než obvykle.
Možné chyby: Tento lektvar je jeden z mála, u kterého se nesprávné užití přísad neprojevuje, vyjma změny barvy. Došlo-li k nesprávné výrobě, je barva lektvaru velice světlá - světle žlutá. Lektvar v tomto případě působí pouze jako utěšitel bolesti.

Lehosil ( 1 ):

Přísady: Zemědým, Narcis, Děhal, Durman, Krtičník

Příprava: Tvorba tohoto lektvaru je velice jednoduchá, přísady se přidávají postupně ve stejném množství s pětiminutovými přestávkami na vaření (rostliny se přidávají celé bez kořenů a je zde možnost používat jak sušené, tak i čerstvé přísady). Mezi přidáním Děhalu a Durmanu je během pěti minut nutné míchání 5x doleva, 7x doprava. Barva lektvaru je zelená, už od počátku.

Účinky: Tento lektvar posiluje v malém množství sílu - pro větší účinek je lepší vyrobit lektvar Silná mysl.
Možné chyby: Pokud je lektvar po přidání Děhalu a Durmanu narůžovělý, bylo přidáno mnoho Narcisu, který lektvar velice zjemňuje, a je nutné lektvar vyvážit přidáním ostatních přísad.
Rada: Lektvar je velice sladký a toto lze změnit přidáním malého množství Rmenu.

Lékovec ( 2 ):

Přísady: Pryskyřičník, Krvavec, Děhal, Pstroček, Jaterník

Příprava: V tomto případě se do vařící vody přidává pouze dužina Pryskyřičníku, vč. vnitřní š�ávy - tzn. Pryskyřičník se dává celkově, nikoli drcený. Oproti tomuto se přidává drcený kořen Krvavce a to ve stejném váhovém množství k Pryskyřičníku. Vaří se sedm minut, a při tomto získává lektvar temně oranžovou barvu. Děhal s Pstročkem se přidává také ve stejném množství, a to celá rostlinka vyjma kořene - tyto musejí být přiměřeně ve stejném množství jako předešlé dvě přísady. Vaří se dalších sedm minut s mícháním 3x doleva, 2x doprava a 5x doleva. Jako poslední se přidává Jaterník také v přiměřeném množství, drcený (i s kořenem). Vaří se pět minut, lektvar má světle žlutou až pískovou barvu a chu�ově je velice hořký.

Účinky: Lektvar se řadí do střední třídy všeobecného léčení, avšak na zlomeniny neúčinkuje - pouze dopomáhá k jejich léčení.
Možné chyby: Při výrobě tohoto lektvaru nedochází k větším chybám, max. k nerovnoměrným dávkám přísad, to lze napravit doplněním scházejících. Rady: Protože je lektvar chu�ově velice hořký, lze toto zmírnit přidáním lístků Ambrozie a to ve dvojnásobném množství k poměru přísad.

Manolus ( 3 ):

Přísady: Zemědým, Narcis, Děhal

Příprava: Lektvar se vyrábí v silném žáru, kdy se voda vaří alespoň dvacet minut. První přísadou je Zemědým - kořen - kdy se přidává pouze vnější slupka - tato se nejprve naseká a následně z ní vytlačí tekutina, kterou kořen obsahuje - a takto ošetřená slupka se vloží do vařící vody. Zde se vaří po dobu dvaceti minut. Následně se přidávají okvětní lístky Narcisu a to v poměru: 0.5 g kořene : 16 okvětním lístkům. Po vložení je nutné dbát na přesné míchání lektvaru a to: 15x doprava, 8x doleva, 4x doprava, 12x doleva a to po dobu dvaceti minut. Po tomto se přidá celá rostlinka Děhalu a lektvar je světle modré barvy. Takto se bez míchání vaří sedm minut, přidává se výtažek z kořene Zemědýmu a jeho listy (kdy listy musí být v poměru k narcisu 4:8). Lektvar je modré, na světle fialovějící barvy.

Účinky: Lektvar posiluje především sílu, jak tělesnou, tak duševní, a má velice uklidňující účinek.
Možné chyby: Při tomto lektvaru je velice nutné dávat pozor na poměr, nebo� při zásadně špatném poměru přísad lze vytvořit lektvar temně modré barvy, ale místo posilňujícího lektvaru je vyroben omračující s dlouhotrvajícím účinkem. Dodatečné přidávání přísad není možné až na zvýšení vnější slupky kořene Zemědýmu.

Medúzový štít (3 ):

Přísady: Děhal, Mandragora, Krtičník, Durman, Bradáček

Příprava: V prvé řadě je nutné mít usušený, od š�ávy ošetřený kořen Děhalu, ale k dispozici mít i čerstvý stonek. Jako první se dává do vařící vody drcený kořen Děhalu a drcená Mandragora a to v poměru 5:3. Vaří se deset minut s mícháním 5x doleva, 3x doprava - 1 minuta pauza, 3x doleva a 2x doprava. Následně se přidávají lístky Krtičníku s Durmanu ve stejném množství a v poměru 5:3 k prvním přísadám. Vaří se sedm minut s mícháním 5x doleva, 3x doprava, 8x doleva. Lektvar musí mít bleděmodrou barvu a charakteristickou sladkou vůni. Dále se přidává celá čerstvá rostlinka Bradáčku ve stejném poměru jako předešlé dvě přísady. Vaří se bez míchání pět minut a lektvar při tomto tmavne, místy černá. Jako poslední se přidává čerstvý stonek Děhalu, ve stejném poměru k ostatním. Toto se povaří sedm minut s mícháním 3x doleva, 1 minuta pauza, 3x doleva, 2x doprava. Lektvar získává čistou modrou barvu.

Účinky: Tento lektvar se používá na léčení z popálení, a� již malé nebo velké. Po užití lektvaru může následovat třes.
Možné chyby: U tohoto lektvaru je nutné dbát na správný poměr i s mícháním vč. pauz. Pokud je lektvar tmavě modré barvy, bylo přidáno mnoho Durmanu. Toto lze napravit přidáním ostatních přísad. Pokud je lektvar zelené barvy, tmavé i světlé, byl přidán kořen Děhalu se š�ávou zároveň s jeho stonkem.

Myslovník ( 2 ):

Přísady: Mandragora, Pryskyřičník, Kuklík, Zemědým

Příprava: Je nutné mít vařící vodu a kotlík nad neustálým silným plamenem - tento lektvar je závislý na teplotě při výrobě. Do vody se přidá nastrouhaná Mandragora s Pryskyřičníkem a to v poměru 5:4, kdy Pryskyřičník se vkládá bez kořene. Po pět minut je nutné lektvar míchat: 5x doleva, následně 10x doprava s pravidelným opakováním po celou dobu. Po pěti minutách míchání se přidá rozdrcený Kuklík bez listů a dužina Zemědýmu (ve stejném poměru), kterou je nutné mít čerstvě usušenou - tedy nastrouhanou předešlý den. Barva lektvaru se mění z jemně žluté na světle zelenkavou. Po přidání posledních dvou přísad následuje desetiminutové míchání stejným způsobem jako na začátku. Po uplynutí této doby je nutné nechat lektvar dvacet minut odstát.

Účinky: Lektvar se používá na posílení mysli, především v době, kdy mág prochází těžkým obdobím nebo je zasažen kouzlem první kategorie ovlivňujícím soustředěnost.
Možné chyby: Získá-li lektvar načervenalou barvu, byl vynechán Kuklík a lze ho dodatečně do lektvaru přidat. Pokud je lektvar sytě zelený až hnědý, byla přidána čerstvá dužina Zemědýmu a lektvar je nutné nechat odstát jeden den.

Ohnivan ( 3 ):

Přísady: Oměj, Pstroček, Plamének, Mandragora

Příprava: Do vařícího kotlíku se přidá celá rostlina Oměje včetně celého kořene a nechává se pět mnut povařit. Následně se přidávají listy Pstročeku a Plaménku v poměru 7:5, kdy se nechává vařit s mícháním 3x doleva, 2x doprava, 4x doleva, 6x doprava po dobu patnácti minut. Následně se přidává dužina kořene Plaménku, nejlépe v poměru 0.3 g : 8 jeho listům. Lektvar se míchá 3x doleva a 5x doprava po dobu pěti minut. Po tomto se přidává celá sušená Mandragora - tedy bez vnitřní š�ávy - na prášek rozdrcená. Takto se vaří sedm minut bez míchání. Lektvar od první přísady musí mít sytě oranžovou barvu, po přidání mandragory světle žlutou barvu.

Účinky: Tento lektvar se používá na léčení ze zmražení a silného podchlazení
Možné chyby: Důležitým aspektem jako u všech lektvarů vyšší kategorie je důsledně dbát na poměr mezi jednotlivými přísadami. Tento lektvar při špatném poměru vykazuje mléčnou barvu. Doporučuje se přidávat v malém množství - v opravdu malém množství přísady dle jejich pořadí a přiměřenému poměru. Lektvar prudce reaguje na špatný poměr a vykazuje jemné sršení a žlutavou barvu. Po tomto, kdy lektvar zareaguje, je nutné poměr s přísadami doplnit.

Predimenzální vichr ( 5 ):

Přísady: Mandragora, Jaterník, Divizna, Mléč, Anada, Acéna, Sivutka, Aesculus pariflora

Příprava: Do vlažné vody v kotlíku se dá drcená Mandragora, zároveň se ve studené vodě luhuje Acéna (je nutné mít toto přichystané dříve, nebo� Acéna se luhuje ve studené vodě celý týden a její poměr musí být trojnásobný k Mandragoře). Jakmile je mandragora ve vlažné vodě deset minut, přivede se voda k varu. Vaří se sedm minut bez míchání. Přidává se Jaterník s Diviznou a to v poměru 7:4 k mandragoře. Lektvar se vaří deset minut s mícháním 7x doleva, 4x doprava, 3x doleva, 8x doprava. Po míchání se nechává lektvar opět vařit a do šest minut - barva je do žluta až mléčna. V zápětí se přidávají květy divizny a to ve stejném poměru k předešlým dvěma přísadám. Nyní se barva lektvaru mění na duhovou (obsahuje barvy žlutá, červená, oranžová). Vaří se pět minut bez míchání. Po divizně následuje sušený a drcený kořen Mléče. Toto se vaří pět minut s mícháním 3x doleva, 2x doprava, 7x doleva. Poměr je stále stejný. Barva lektvaru se z duhové mění na mléčnou, kde převažuje světle růžová. Nyní se do lektvaru přidávají lístky Anady a to ve dvojnásobném množství k předešlému poměru. Je nutné lístky před přidáním zkontrolovat, nebo� se přidávají pouze lístky žíhané, nikoliv jednobarevné. Lektvar si zachovává svou barvu a vaří se patnáct minut s mícháním 7x doleva, 12x doprava - dvě minuty pauza, 7x doleva, 8x doprava - dvě minuty pauza. Následně se do kotlíku přidává výtažek z Acény, čímž je nutné přivést lektvar opět k varu. Při varu se lektvar vaří dvacet minut bez míchání. Po tomto následuje minimálně dvoudenní uležení lektvaru. Jakmile toto období uplyne, přivede se lektvar opět k varu a přidá se celá rostlinka Sivutky ve stejném poměru jako Acéna. Lektvar se vaří dvacet minut s mícháním 5x doleva, 7x doprava, 3x doleva - 2 minuty pauza, 6x doleva, 8x doprava - 1 minuta pauza. Následuje přidání dužiny červeného plodu Aesculusu Pariflory ve stejném poměru jako poslední dvě přísady, kdy 1 g dužiny odpovídá poměru 1:1. Lektvar je nutné povařit dalších dvacet minut s mícháním 5x doleva, 4x doprava, 8x doleva a 2x doprava bez přestávek. Lektvar má čirou růžovou barvu s příjemnou vůni. Po dokončení lektvaru je nutné nechat lektvar alespoň týden uležet.

Účinky: Lektvar má dlouhodobý účinek na zvýšení koncentrace a štěstí.
Možné chyby: Tento lektvar je pro přípravu velice složitý, a špatný poměr posledních čtyř přísad může velice vážným způsobem ovlivnit účinky lektvaru (jednou z možností je výměna lístků Anady, kdy místo žíhaných se omylem přidají zelené, a upraví se poměr přidružených přísad, tento na pohled malý detail změní účinky tak, že se z něj stane lektvar velice oslabující smysly a léčení z toho je velice zdlouhavé a náročné).

Šalamoun ( 3 ):

i>Přísady: Mandragora, Jaterník, Okra, Anada

Příprava: Do vlažné vody se přidá drcená Mandragora, nechá se pět minut luhovat a poté se voda přivede k varu. Následně se přidává celá rostlinka Jaterníku a to v poměru 7:4 k Mandragoře. Lektvar se vaří deset minut s mícháním 7x doleva, 8x doprava, 3x doleva a 5x doprava bez přestávek. Po tomto míchání se lektvar vaří dalších deset minut. Přidává se kořen Okry bez bočních kořínků v poměru 6:4 k Mandragoře, vaří se osm minut s mícháním 7x doprava, 2x doleva - 1 minuta pauze, 4x doleva a 5x doprava. Poté se lektvar vaří dalších deset minut bez míchání. Poslední přísadou je celá rostlinka Anady ve stejném poměru jako Okra. Lektvar se vaří s mícháním patnáct minut 7x doleva, 8x doprava, 4x doleva - 2 minuty pauza, 4x doleva a 5x doprava. Po dokončení se lektvar nechává volně vařit dalších dvacet minut a poté se nechává dva dny odstát. Barva lektvaru je průzračně růžová již od přidání Okry.

Účinky: Lektvar zvyšuje celkovou koncentraci avšak na omezenou dobu, která činí max. jeden den. Po té je nutné lektvar užít opětovně.
Možné chyby: Zásadní chyby v tomto tvoří především porušení pravidel míchání. Pokud je lektvar nazelenalé barvy, bylo přidáno hodně Mandragory a je nutné přidat více Okry a Anady.

Zbystrovel ( 3 ):

Přísady: Mandragora, Pryskyřičník, Kuklík, Sivutka, Amarylka

Příprava: Do vařící vody se přidá jemně nastrouhaná čerstvá Mandragora a nechá se pět minut povařit bez míchání. Poté se přidává kořen Pryskyřičníku bez vnější slupky a bočních kořínků, a to v poměru 6:5 k Mandragoře. Lektvar se vaří šest minut s míchání 12x doleva, 5x doprava a 4x doleva. Následuje pětiminutové vaření. Přidává se celá rostlinka Kuklíku ve stejném poměru jako Pryskyřičník, nechává se pět minut povařit a následně se míchá 4x doleva, 3x doprava, 7x doleva - 3 minuty pauza. Další přísadou jsou okvětní plátky Sivutky ve dvojnásobném poměru k Mandragoře. Lektvar je jemně bílé barvy a míchá se sedm minut - 3x doprava, 8x doleva, 12x doprava - následují čtyři minuty vaření bez míchání. Poslední přísadou jsou okvětní lístky Amarylky se stonkovou š�ávou ve stejném poměru jako Sivutka. Vaří se dvanáct minut s mícháním 5x doprava, 7x doleva a 8x doprava. Lektvar je jemně bílé blýskající se barvy.

Účinky: Lektvar posiluje vůli, dodává schopnost se více soustředit a zvyšuje také sebevědomí.
Možné chyby: Velkou chybou se stává špatný poměr mezi Sivutkou, Amarylkou a Mandragorou.
 


 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

otázka

(bella, 23. 2. 2020 11:56)

myslíte že halucinogení lektvar patří do základních lektvarů ?

OTÁZKA

(alice, 9. 10. 2010 11:17)

a co povzbuďující lektvar?

Zrychlení růstu

(Bella Angrizová, 31. 5. 2017 19:53)

A nemáte třeba nějaký lektvar na zrychlení růstu ??? Mě by se třeba moc hodil.

Pizdoviny

(dadawe, 4. 7. 2011 2:51)

A můžeš mně říct třeba kde bych měl zehnat okru???To só takový pičoviny a všichni só oblblí Harrym Potterem, které mě baví, ale nic z něho není pravda a najít tady ňáký normalní lektvary je hledání na hovno.Akorát to všichni kopírujó a na každých stránkách je to úplně sténý!!